Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać, korzystając z sauny w hotelu SPA w górach?

O czym pamiętać, korzystając z sauny w hotelu SPA w górach?

Korzystanie z sauny w hotelu SPA w górach to doskonały sposób na relaks, regenerację sił oraz poprawę samopoczucia. Sauna ma wiele korzyści zdrowotnych, takich jak oczyszczanie organizmu z toksyn, poprawa krążenia czy odprężenie mięśni. Aby jednak w pełni cieszyć się tym doświadczeniem i uniknąć ewentualnych problemów, warto pamiętać o kilku zasadach.

Zasady korzystania z sauny

Przede wszystkim, warto zapoznać się z zasadami korzystania z sauny obowiązującymi w danym hotelu SPA. Mogą one nieco różnić się w zależności od miejsca, ale zwykle obejmują takie kwestie jak obowiązkowe używanie ręcznika czy nakrycia głowy, zakaz picia alkoholu czy zakaz wnoszenia jedzenia. Szanujmy te zasady, aby korzystanie z sauny było przyjemne dla nas i innych gości.

Wybór odpowiedniej sauny

W hotelach SPA często znajdziemy kilka rodzajów saun, takich jak sauna fińska, parowa czy infrared. Każda z nich ma swoje specyficzne właściwości i korzyści dla zdrowia. Sauna fińska charakteryzuje się suchym powietrzem i wysoką temperaturą, co sprawia, że jest idealna dla osób pragnących oczyścić organizm z toksyn. Sauna parowa, z kolei, działa na zasadzie wilgotnego ciepła, co może być korzystne dla układu oddechowego i nawilżenia skóry. Sauna infrared natomiast emituje promieniowanie podczerwone, które przenika głęboko w tkanki ciała, przynosząc ulgę w bólach mięśniowych czy stawowych. 

Higiena

Higiena to podstawa podczas korzystania z sauny. Przed wejściem do niej należy dokładnie umyć ciało, a po wyjściu – przemyć je chłodną wodą. Warto również pamiętać o zmianie stroju kąpielowego na suchy po skorzystaniu z sauny – mokre ubranie może powodować dyskomfort i przyczynić się do rozwoju bakterii.

Odpowiedni strój

W saunie obowiązuje zasada, że im mniej ubrań, tym lepiej. Najlepiej korzystać z niej w stroju kąpielowym lub specjalnym przeznaczonym do sauny. Warto również pamiętać o założeniu ręcznika lub prześcieradła na ławkę, na której będziemy siedzieć lub leżeć – to ważne ze względów higienicznych i dla komfortu ciała.

Czas spędzony w saunie

Nie zaleca się przebywania w saunie dłużej niż 15 minut. Po tym czasie warto wyjść na chwilę, aby ochłodzić ciało pod prysznicem lub skorzystać z basenu. Następnie można wrócić do sauny na kolejne 10–15 minut. Ważne jest, aby nie przesadzać z czasem spędzonym w wysokiej temperaturze, gdyż może to prowadzić do przegrzania organizmu.

Nawodnienie organizmu

Podczas korzystania z sauny w hotelu SPA w górach ciało traci dużo płynów, dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przed wejściem do sauny warto wypić szklankę wody, a po wyjściu – uzupełnić płyny poprzez picie napojów izotonicznych czy herbaty ziołowej.

Odpoczynek po saunie

Po skorzystaniu z sauny warto poświęcić chwilę na odpoczynek. Można na przykład położyć się na leżaku, zamknąć oczy i cieszyć się spokojem. To ważne, aby dać naszemu organizmowi czas na powrót do równowagi po intensywnym doświadczeniu, jakim jest korzystanie z sauny.

Ograniczenia zdrowotne

Korzystanie z sauny może być przeciwwskazane dla osób z niektórymi schorzeniami, takimi jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy cukrzyca. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem przed skorzystaniem z sauny.

Podsumowując, korzystanie z sauny w hotelu SPA w górach to doskonały sposób na relaks i poprawę samopoczucia. Pamiętając o kilku prostych zasadach, możemy sprawić, że to doświadczenie będzie jeszcze bardziej przyjemne i bezpieczne dla naszego zdrowia.